Kinesiotaping – plastry, które leczą

Narodziny plastrowania czyli kinesiotapingu zwanego, również tejpowaniem i kinezjotapingiem. Jak zwykły plaster może redukować ból i jaka jest zasada działania KINO? Czy kinezjotaping jest tylko dla sportowców? Kiedy i komu może pomóc? Zalety kinesiotapingu. Czy kinezjotaping ma wady i może zaszkodzić?

Kinesiotaping – plastry, które leczą.

Kinesiotaping, kinezjotaping a inaczej plastrowanie dynamiczne, nazywane również tejpowaniem, to obecnie jedna z najpowszechniej praktykowanych naturalnych metod rehabilitacji.

Metoda powstała w latach 70-tych. Jej twórcą jest japoński chiropraktyk dr Kenzo Kase. Nazwa kinezjotaping pochodzi od słów: kinezjo – dziedzina nauki zajmująca się ruchem i taping – od angielskiego taping, plastrowanie /oklejanie. Jeszcze w poprzednim stuleciu nikt nie wierzył, iż przyklejenie do ciała kawałka plastra może leczyć.

O kinezjotapingu świat szeroko usłyszał w 2008. Kiedy na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie główni bohaterowie aren sportowych wystąpili w dziwacznie oklejonych partiach ciała.

Początkowo metoda uważana była za kolejny modowy trend, który miał wyciągnąć od ludzi pieniądze. Obecnie nawet najwięksi sceptycy, którzy nie dawali wiary, iż ta metoda może pomagać stosują magiczne plastry.



Jak zwykły plaster KINO może redukować ból?

Taśma KINO nie jest wcale zwykłym plastrem, struktura taśmy/plastra łudząco przypomina ludzką skórę. W odróżnieniu od klasycznego plastra, taśma jest elastyczna, może się rozciągać o 130-140 % a jej grubość odpowiada grubości naszej skóry. Taśma jest wodoodporna, nie odklei się podczas kąpieli. KINO dobrej jakości nie powinna wywoływać odczynów alergicznych, odparzeń lub otarć. Taśmy są wykonane w dużym stopniu z bawełny, ciało może oddychać, pot odparowuje na zewnątrz. Dzięki tym właściwościom KINO możemy utrzymać pełną aktywność. Nie odczuwamy obcego ciała na ciele, przyklejona do skóry taśma nie krępuję i nie ogranicza naszych ruchów.

Jak działa kinesiotaping
( kinezjotaping, plastrowanie dynamiczne, tejping)?

Naklejona na skórę taśma napina i lekko unosi warstwę naskórka, skóry właściwej. To wywołuje efekt przestrzeni pomiędzy: warstwą naskórka, nerwów, mięśni, naczyń krwionośny i limfatycznych, powięzi oraz ścięgien. Dzięki temu dochodzi do uregulowania napięcia mięśniowego. Powstała ,,przestrzeń” dodatnio wpływa na pracę układu krwionośnego oraz limfatycznego. Zwiększa się przepływ krwi, utlenienie. Sprawnie funkcjonujący układ limfatyczny usuwa zastoiny oraz redukuje stany zapalne. Dzięki tym procesom, w obrębie patologicznej zmiany, dochodzi do poprawy mikrokrążenia. Dodatkowo taśma oddziałuje również na naturalne receptory czucia bólu oraz czucia głębokiego, tzw. zakończenia Ruffi

Czy kinesiotaping jest tylko dla sportowców?
Kiedy i komu może pomóc?

Jest to w pełni naturalna metoda rehabilitacji, która może być z powodzeniem wykorzystana u każdego. Zarówno u sportowców jaki i pracowników biurowych.
Z dobroczynnego działania TAŚM KINO mogą korzystać wszyscy również dzieci i osoby starsze. Metoda jest szczególnie zalecana dla kobiet w ciąży.
Skutecznie pomaga na opuchliznę nóg, redukuje rozstępy, minimalizuje bóle kręgosłupa, a przy tym nie wymaga podawania żadnych środków farmaceutycznych. Metoda jest obecnie wykorzystywana w całym szeregu schorzeń, patologii narządów ruchu i nie tylko.

Zastosowanie kinesiotapingu

Działanie przeciwbólowe wykorzystywane w leczeniu bólu:

  • pourazowego, po wypadku
  • przeciążeniowego, wynikającego z kontuzji, naderwania i stanów zapalnych mięśni, powięzi czy stawów
  • kręgosłupa, każdego odcinka
  • będącego wynikiem choroby reumatycznej – Reumatoidalne zapalenie stawów RZS.
  • pooperacyjnego, badania wykazują, iż pacjenci po kinesiotapingu, przyjmują mniejsze dawki leków przeciwbólowych, bądź zupełnie z nich rezygnują.

Redukcja napięcia mięśni, powięzi i stawów.Działanie wynika z odciążenia, rozluźnienia wymienionych struktur anatomicznych. Przyklejona taśma przejmuje/ wspomaga konkretną funkcję
( prostuje, zgina, lub rotuje). Taśmy znoszą ograniczenia ruchowe, przykurcze mięśni, wspomagają pracę kończyn, korygują postawę ciała, ograniczają garbienie.

Ograniczanie ryzyka kontuzji.Taśmy wspomagają pracę mięśni, stabilizują stawy. Podnoszą siłę oraz zakres skurczu mięśni. Zalecane m.in. w trakcie rehabilitacji po długotrwałym unieruchomieniu. Dodatkowo korygują patologiczne ustawienia stawów. Wspomagają wzrost sprawności oraz stopień wydolności.

Redukują występowania skurczy.Dzięki usprawnieniu przepływu krwi, wzrasta dotlenienie mięśnia.
Wspomaganie przepływu i odprowadzenia limfy. Redukują obrzęki limfatyczne, opuchliznę kończyny. Zastosowanie taśm, przynosi podobne efekty jak drenaż limfatyczny. Przyspieszają proces walki ze stanem zapalnym.

Medycyna estetyczna.Taśmy pomagają w walce z bliznami, rozstępami a nawet ze zmarszczkami na twarzy.

Zalety tejpowania w kinesiotapingu – ta metoda naturalnej rehabilitacji, jest niezwykle skuteczna.
Obrazują to wyniki licznych badań klinicznych, przeprowadzonych na przekroju ostatnich lat.

Plastrowanie ma również szereg innych zalet:

  • jest uniwersalne, z dobroczynnego działania taśm, można korzystać bez ograniczeń wiekowych,
  • to metoda naturalna, oparta na mechanizmach samoleczenia,
  • nie wymaga podawania do organizmu, żadnej chemii, dzięki czemu chronimy żołądek i wątrobę, nie narażamy się na wystąpienie alergii i interakcji polekowej,
  • jest ekonomiczne, redukuje koszty drogich zabiegów rehabilitacyjnych,
  • nie powoduje żadnych ograniczeń ruchowych, już po ok. 10 min zapominamy o taśmie, nie czujemy jej na ciele
  • szybkie efekty leczenia,
  • dobroczynny wpływ na organizm przez całą dobę, również w trakcie snu,
  • praktykowanie tej metody nie wyklucza innych rodzajów rehabilitacji.